ürün ara

  Sırala:

  Gösterim Tipi:

  Ürün Tipi:

  Biberon Mamaları

  Biberon Mamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Bebeklerin beslenmesi, doğumları ardından her anne-baba için en önemli konudur. Burada bilinmesi gereken, onların sağlıklı büyümesi için anne sütünün her zaman önce geldiğidir. Böylece bebekler daha kuvvetli bir bağışıklık ve daha gelişmiş bir zihinsel yapıya sahip olabilir.

  Bu sebeple doktorlar, bebeklere 2 yıl süreyle anne sütü ile beslemeyi tavsiye etmektedir. Ancak anne açısından bu durum, her zaman mümkün olmaz. Eğer anne, meme ucu ile ilgili bir sorun yaşıyorsa yahut anne sütü eksik/yetersiz geliyorsa, bebek gerektiği kadar anne sütünü alamayabilir.

  Bu durumda bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi için annelerin yardımına gelen biberon mamaları, her ne kadar anne sütünün yerini dolduramayacak da olsa, en iyi şekilde karşılaması için özel hazırlanmıştır.

  Ancak bu, mamaların anne sütünün yerini alabileceğini göstermez. Anne sütüyle beslenen bebeklerin hem fiziksel, hem de beyin gelişimi daha iyi sağlanır. Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına göre şekillenip, bebeğin dönemine göre farklı besin değerlerine sahip olurken, biberon mamaları yalnızca üretildikleri ay grubu için istenen olumlu etkiyi gösterir.

  Bu durum üzerine Dünya Sağlık Örgütü de, bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 ayı boyunca anne sütüyle beslenmesini tavsiye eder. Çünkü bebeklerin ilk 6 aylık dönemi, vücutlarının ve beyinlerinin gelişmesi için büyük öneme sahiptir.

  Ayrıca ilk 6 aylık süre ardından da anne sütü, bebeklere hastalıklara karşı da koruma sağlar. Böylece bebeklere özel hastalıklara karşı, etkili bir bağışıklık sistemi desteklenir. Eğer bebeğinizin hastalıklardan doğal yollardan korunmasını istiyorsanız, doğum ardından iki yıla kadar bebeğinizi en iyi besleme yöntemi, anne sütüdür.

  Ancak bahsettiğimiz sebepler nedeniyle biberon maması kullanmaya karar vermişseniz, ilk olarak bu beslenme türünden geri dönüşün olmadığını bilmeniz şarttır. Zira biberon mamaları kullanılmaya başlandıktan sonra, anne sütünde kullanma düşüklüğüne bağlı bir azalma yaşanır.

  Bu aşamada beslenme yöntemleri üzerine doktorunuza danışmak, bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için en büyük önemi taşır. Biberon mamaları kullanmaya başlamışsanız, ilk olarak mamanın, bebeğinizin dönemine uygun olduğundan ve son kullanma tarihinden emin olmanız gerekir. Hazırlarken kutunun üzerinde yazan açıklamaları takip etmeli, bunlardan asla dışarı çıkılmamalıdır.

  Biberon Mamaları Nasıl Seçilir?

  Eğer doktorunuz da biberon mamaları kullanmanızı onayladıysa, seçim aşamasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz elzemdir. Çoğu bebek maması, içerik bakımından hemen hemen aynıdır; ancak bazı mamalar, içeriğinde farklı besin değerleri bulundurabilir. Ayrıca her mama, lezzet olarak da farklılık gösterir.

  Bu nedenle bebeğiniz belirli bir mamayı yemeye başlamışsa, büyük olasılıkla farklı bir besini sevmeyecektir. Dolayısıyla onu besleme işini daha kolay yapmak istiyorsanız, bebeğinizin hangi mamayı sevip, sevmediğini hemen öğrenmeniz gerekli.

  Ancak yeni mama almışsanız ve bebeğiniz yemiyorsa, tadını beğenmemiş olması oldukça büyük bir olasılıktır. Bu nedenle onu yemeye zorlamadan, farklı bir mama almanız ve onu denemeniz gerekir. Zira insanlar gibi, bebeklerin de bazı besinlere yönelik tercihleri olabilir.

  Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için de mama seçimini dikkatli yapmak gerekir. Zira bahsettiğimiz üzere, her mama farklı besin değerlerine sahip olabilir. Eğer ilk kez mama alacaksanız, hepsinin besin değerlerine bakarak, en faydalı gıdanın hangisi olacağını da seçmeniz gerekir.

  Bu esnada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da içerik özellikleridir. Mamanın içindekiler listesinde tüm ürünlerin hepsi doğal, zarar verici ve yapaylıktan uzak olmalıdır.

  Biberon mamaları hususunu, anne sütünden ayıran pek çok madde vardır. Bunlardan bir tanesi de uygun olduğu yaş grubudur. Bilimsel gelişmeler, bugün anne sütünün, bebeğin dönemine göre farklılaştığını ve onun o dönemdeki ihtiyaçlarına bir cevap verdiğini göstermektedir. Ancak bu durum, söz konusu besinler için geçerli değildir.

  Bu sebeple mama seçerken ilk bakmanız gereken konu, mamanın hangi ay grubuna yönelik olduğudur. Eğer bu ayın dışına çıkarsanız, bebeğinizin gerekli ihtiyaçlarını alması olanaksızdır. Eğer bebeğiniz her zaman kullandığınız dönemin sonuna gelmişse, doğal olarak gıdayı da değiştirmeniz gerekir.

  Eğer tercih yaparken, önceki markayla devam ederseniz, bebeğiniz yeni mamasını da severek yiyebilir. Ancak beğenmezse, farklı mamalar alarak, denemeniz gerekir.

  Biberon mamaları seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da uluslar arası durumudur. Dünya Sağlık Örgütü, uluslar arası çapta bazı standartlar belirler. Bu sebeple bazı mama kutuları üzerinde, Uluslar Arası standarda uygun olduğuna yönelik ibareler vardır.

  Bu ibareler, bebeğinize bu gıdayı rahatlıkla tükettirebileceğinizi gösterir. Tavsiye edilen, bu ibarenin bulunduğu mamaları tercih etmenizdir. Eğer bir mama tercihi yapamıyorsanız, çevrenizden öneri almak yerine doktora gitmeniz ve hangi biberon mamaları çeşidinin daha uygun olduğunu sormanız gerekir.

  Biberon Mamaları Türleri Nedir?

  Anne-Babaların bildiği üzere biberon mamaları, tek bir marka tarafından üretilmez ve farklı çeşitleri vardır. Bunun nedeni, her bebeğin, her mamayı tüketmemesidir. Bu nedenle HaniBana, bebeklerle uyum gösterebilmek adına farklı markalardan, farklı besinleri onların damak zevklerine sunar.

  Hanibana’da mevcut biberon mamaları markaları Sma Optipro, Sma Comfort ile Golden Goat’tır. Her firma mama üretimini belirli ay grubuna yönelik yapar. Bu aylar şöyledir.

  1. 0-6 Ay Grubu: Bu mamalar, yeni doğan bebeklerin gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretir. Besin değerleri bakımından, anne sütüne yakın özelliklere sahiptir.
  2. 6-9 Ay Grubu: Bu mamalar, bazı markalarda 6-12 ay olarak da kullanılır ve bu dönemdeki bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir. Aynı zamanda devam sütü olarak da bilinirler.
  3. 9-12 Ay Grubu: 12-36 ay olarak da görülebilen bu mamalar devam sütü özelliği taşır.

  Biberon mamalarında farklı ay grupları da vardır. Ancak 6 ay sonrası devam sütü olup, ait oldukları ay grubu değiştikçe, besin değerleri de farklılaşır. Eğer bebeğinizin sağlıklı büyümesini, fiziksel anlamda gelişmesini ve daha zeki olmasını istiyorsanız, ilk 6 ay anne sütüyle beslemeniz gerekir.

  Her ne kadar günümüzde bebek hastalıklarının pek çok aşısı ve tedavi yöntemi de olsa, hastalığa en başında düşmemesi, her ailenin tercihidir. Dolayısıyla sütünüz bebeğinize yeterli seviyedeyse, önerilen onu bununla beslemenizdir. Ancak bu durum, her anne için geçerli değildir.

  Eğer doktorunuz size emziremeyeceğinizi söylemişse, meme ucunuzda bir rahatsızlık varsa ya da sütünüz, bebeğinizin tam beslenebilmesi için yeterli gelmiyorsa, burada tek tercihiniz de biberon mamaları olacaktır. Ancak rastgele mama almadan önce, ilgili doktorunuzu da bu durumdan haberdar etmeniz ve bu kararı beraber vermeniz gerekir.

  Mama seçimini yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara ve koşullara göre yaptıktan sonra, mamaların son kullanma tarihine de bakmanız şarttır. Bebeklerin vücudu daha hassas olduğu için, tarihi geçmiş besinler onlara daha çok zarar verebilir. HaniBana olarak sunduğumuz ürünler güvenilir besinler olup, bebeklerimizin daha sağlıklı ve neşeli büyümesini sağlamaktadır.

  Biberon mamasını aldıktan sonra, bunların genellikle hazırlanması aynıdır. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, kutunun üzerinde takip etmeniz gereken aşamalar, net ve okunur şekilde mevcuttur. Hazırlarken bu maddelerin dışına çıkmamanız ve belirtilen oranları da aşmamanız gerekir. Ayrıca doktorunuzun, beslenme açısından söylediklerini de unutmamanız elzemdir.

  Yukarı Çık